czech flagslovakia flag
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Dopravu máte ZADARMO
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Čo je to detoxikácia organizmu?
24.02.2019

Čo je to detoxikácia organizmu?

Detoxikácia, z latinského toxicus, v preklade znamená jedovatý, ide teda o proces odstránenia nejakej toxické látky. Detoxikácia organizmu teda znamená očistu tela od všetkých nežiaducich a pre naše telo neprospešných látok. Môžeme hovoriť napríklad o alkohole, vdychovanie cigaretového dymu či nadmernom užívaní liekov. Toxíny (látky, ktoré znečisťujú naše telo) sa ale nachádza takmer všade a často si to ani neuvedomujeme. Detoxikácia organizmu je preto pre naše zdravie veľmi dôležitá a nemali by sme ju hádzať za hlavu.

Detoxikácia a očista organizmu je prirodzený proces tela, ktorého cieľom je vylúčiť z tela nežiaduce škodliviny. Tento proces prebieha prostredníctvom pečene, obličiek a čriev. Pri nezdravom životnom štýle - nesprávne strave, sedavom zamestnaní alebo aj pri nedostatku spánku sa organizmus rýchlejšie zanáša a následkom je, že sa prirodzený proces čistenia tela spomaľuje a je pre správny chod organizmu nedostačujúce. Práve preto je potrebné využiť prostriedkov, ktoré napomáhajú k prečisteniu tela.

Možno si hovoríte, že toto sa vás netýka. Zamyslite sa ale nad svojím životným štýlom - nie sú to len a len nadmerné pitie alkoholu či cigarety, čo nášmu zdraviu škodí. Je to aj náhlenie, stres, časté rozčuľovanie či častý pobyt pri rušných ciest, ktorých okolie je plné výfukových plynov. Zdravie máme len jedno a je potreba o neho dbať. Denne sme vystavovaní mnohým toxínom a situáciám, ktoré nám uberajú na sile. Veľa ľudí nevie, čo pojem detoxikácia organizmu znamená a tak mu nedôveruje. Nie je ale potrebné sa báť, naopak - nášmu telu to rozhodne prospeje.

Najviac vám poďakujú pečeň, ktorá patrí medzi hlavné filtre nášho organizmu a neutralizujú, ničí a vylučujú toxíny.

Prečo náš organizmus vystaviť detoxikáciu?

V tomto článku si podrobne rozoberieme, prečo je dobré podstupovať detoxikáciu organizmu a ako čo najefektívnejšie postupovať. Detoxikáciou rozumieme očistu tela, ktorá má za cieľ zbaviť naše telo nepotrebných škodlivín. V našom tele pôsobia detoxikácia prirodzene a stále, avšak je dobré ju raz za čas posilniť zdravší stravou, doplnky stravy a pravidelných pohybom.

Naše telo je akousi schránkou, kde sa bohužiaľ nie vždy ukladajú len tie dobré živiny, vitamíny a pod.
V každom tele každého človeka na tejto planéte nájdeme aj veľa škodlivých a nepriaznivých látok, ktorých je dobré sa raz za čas zbaviť, alebo je premeniť v látky prospešné. Ovšem môžeme svojmu organizmu pomáhať aj pravidelne a cielene, ak vieme ako na to.

Existuje rad úplne bežných potravín, ktoré vám v detoxe môžu skvele pomáhať, ba aj hrať v ňom hlavnú úlohu. Medzi tieto blahodarné potraviny zaraďujeme napríklad sladkovodnej riasy Chlorella, citrusy, strukoviny a rôzne bylinky ako sú: Pestrec mariánsky, Púpava lekárska (púpava), Repík lekársky, Skorocel kopijovitý alebo Žihľava dvojdomá.

Toto sú bylinky, ktoré sú bežné a k dostaniu po celej Českej republike. K nim potom môžeme pridať aj veľmi zdravé a liečivé byliny z Ázie (Šišák bajkalský, Gardénia jasmínovitá i.), Ktoré v dnešnej dobe tiež nie je ťažké zohnať.
Detoxikáciu organizmu však musíte vykonávať riadene a postupne. Telo musí byť na tento proces dostatočne pripravené, pretože ak sa tak nestane, mohla by sa objaviť tzv. Detoxikačný krízy.
Tento termín znamená, že náš lymfatický systém, obličky a pečeň nie sú na detoxikáciu a vylúčenie škodlivín pripravené a škodlivé látky sa začnú vylučovať napríklad kožou, čím môžu vzniknúť nepríjemné ekzémy a iné kožné problémy z dôsledku usadenia určitého procentra škodlivín v kožných a podkožných oblastiach.

Preto je teda dôležité spomínané orgány pripraviť a zvýšiť ich činnosť. To docielime zvýšením ich frekvencia činnosti a spriechodnením detoxikačných ciest.

Nežiaduci vplyv škodlivín

Pri zanesení organizmu dochádza k mnohým problémom. Najskôr sa začína prejavovať neustála únava, ďalej sa pridávajú príznaky, ktorými sú:

 • Pálenie záhy, ťažkosti pri zažívaní a trávenie,
 • Stres, vyčerpanie, zlá nálada a nespavosť,
 • Vypadávanie vlasov a štiepeniu nechtov,
 • Pocity ťažkosti a časté ochorenia.

A ako zistím, že môj organizmus potrebuje detoxikáciu?

Kedy spoznáte, že telo túži po odpočinku a očiste - po detoxikácii? Ste unavení, oslabenie a aj tá cesta do obchodu pre vajíčka vám príde dlhší ako maratón. Trápi vás akné, hoci vám vašu pokožku vždy všetci závideli. Ste prechladnutí a už ste vykúpili všetky papierové vreckovky, čo v obchode mali. Nespavosť je ďalším príznakom, že telo potrebuje "nový štart".

Celulitída a výkyvy našej telesnej váhy sú ďalším prejavom. Naše telo skrátka nie je robot a rovnako tak, ako niekedy potrebujeme "vypnúť" našu myseľ od každodenných starostí, potrebuje niekedy "vypnúť" aj naše telo.

S tým súvisí ďalší bod, prečo je detoxikácia organizmu toľko prospešná. Nejde len o očistu tela, ale aj duše. Posilníme teda našu myseľ, imunitu a dodáme telu potrebnú silu. Organizmus je lepšie pripravený napr. Prijímať vitamíny z prirodzenej stravy.

Všeobecne o detoxikáciu

Všeobecne sa tvrdí, že orgánom stačí sedemdňový očistná kúra, ktorá im dopraje čas na obnovu správnej funkcie a následnému zvýšeniu výkonu. Po krátkodobej očiste však znovu dochádza k zanášaniu a spomaľovaniu funkcií organizmu. Je preto nevyhnutné sa o svoje telo starať starostlivo a neustále.

Samozrejme, že najlepšou cestou je zmena životného štýlu - pridať do svojho života viac pohybu, jesť zdravo a vyvážene, nestresovať sa a dopriať telu toľko potrebný odpočinok. ALE! koľkokrát sme sa o to všetci pokúšali, koľkokrát sme začali cvičiť a celkovo žiť zdravo - toľkokrát, koľkokrát sme aj skončili.

Základom všetkého je dostatočný príjem tekutín, pohyb a vyvážená strava. Ako najlepšie pre naše telo sa odporúča voda alebo nesladený ovocný čaj. Dôležité je piť pravidelne, aby sa telo mohlo toxínov zbavovať. Denne by sme mali vypiť 3 až 4 litre.

Pohyb je najlepší v prírode. Vydajte sa teda o nedeľu s rodinou na prechádzku do prírody namiesto sledovania filmu. Užívajte si spoločné chvíle, hýbte sa alebo sa skrátka nechajte fascinovať prírodou. Má čo ponúknuť, tak si toho všímajte. Strava by mala byť vyvážená, pri detoxikácii by nás ale nemala zaťažovať. Dbajte predovšetkým na dostatok zeleniny, celozrnného pečiva (pozor, nepliesť s vícezrnným), strukovín a ovocia - to však v rozumnom množstve. Vyvarujte sa mastným jedlám, údeninám, cukrovinkám. Obmedzenie kofeínu, čierneho čaju alkoholu a cigariet je ďalším nevyhnutným bodom pre detoxikáciu organizmu.

Zájsť si môžete aj na masáž či wellness. Tie samy o sebe síce nie sú schopné priameho čistenie, ale pôsobí príjemne, pohladí vás po dušu a vyvolajú pocit pohody. Ich účinok na našu imunitu je tiež pozitívny.

Ako začať s detoxikáciou?

1. Upravte svoju stravu.

Medzi veľmi prospešné potraviny patria strukoviny, ktoré naše telo zbavujú prebytočného sodíka a obsahujú veľké množstvo minerálov, sacharidov, B-komplexu, vápnika, fosforu, aminokyselín a antioxidantov, ktoré ničia aj voľné radikály.

Ďalšou zložkou správneho stravovania je jednoznačne aj LISTOVÁ ZELENINA. Napríklad špenát je skvelou potravinou, ktorú by sme mali zaradiť do nášho jedálnička, ak chceme docieliť správneho zažívacieho rytmu a prečistenie čriev. Je tiež bohatým zdrojom železa, vitamínu C, kyseliny listovej, luteínu a betakaroténu, ktorý zlepšuje aj činnosť našich svalov a očí. Niektoré druhy listovej zeleniny môžu zmierňovať aj príznaky Alzheimerovej choroby. Medzi ďalšie odporúčané potraviny sa radí sladké zemiaky, avokádo alebo špagetové tekvice.

2. Dodržujte pitný režim

Už od detstva nás doma, v škôlke aj v škole upozorňovali, že je dôležité vypiť denne aspoň 2 litre vody. Pokiaľ chcete detoxikovať váš organizmus, odporúča sa piť vodu s citrónom. DÔLEŽITÉ ale je, piť vlažnú vodu a nie studenú. Vlažná voda s citrónom stimuluje tráviaci proces, čistí pečeň a podporuje tvorbu žlče, ktorá je nevyhnutná pre správne zažívanie. Voda s citrónom tiež pomáha znižovať tlak, čistiť krv, zmierňuje prekyslenie a bolesť žalúdka. Naopak studená voda dokáže telo vyčerpávať podobne ako stres.

3. Pohybujte sa a relaxujte

Každý, kto chce udržať svoje telo zdravé, sa musí hýbať. Ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie, by si po práci mali dopriať nejakého zdravého pohybu v podobe behu v prírode, domáceho cvičenia, jogy pod. Dôležitý je ale aj relax. Ak je človek vystresovaný, nemá na nič čas ani chuť, jeho metabolizmus sa spomaľuje a organizmus sa plní škodlivinami, ktoré telo bez pomoci nie je schopné vylúčiť.

Zahájte detox!

Na európskom trhu existuje rad niekoľkých doplnkov stravy, ktoré je vhodné užívať pri detoxikačným procese. Väčšinou sú tieto doplnky zložené z veľkého množstva telu prospešných bylín, aj tých vyššie spomenutých.
Pri začatí detoxe je dôležité vybrať jeden variant, ktorá vám bude sedieť najviac. Medzi 3 najznámejšie varianty detoxikačného procesu patrí:

 1. Jednodňové až trojdňový pôst
 2. Zdravé stravovanie + užívanie bylinných koncentrátov, doplnkov stravy
 3. Na týždeň až mesiac vylúčiť pevnú stravu a piť iba smoothie + doplnky stravy a bylinné koncentráty.

Variant A môže byť pre niekoho veľmi náročná, hoci sa zdá jednoduchá. Jednoducho ide o to, že po dobu 24-72 hodín nesmie osoba prijať žiadne jedlo. Iba pije vodu s citrónom, alebo pre rýchlejšiu prácu čriev si môže vodu ľahko osoliť. Táto metóda vyžaduje naozaj veľa vytrvalosti.

Variant B je asi najpoužívanejšou metódou detoxe, pretože sa zdá byť najjednoduchšie. V podstate sa človek zameria na dlhodobé a správne fungovanie jeho tela. To znamená, že začne pravidelne cvičiť, behať, jej zdravo, vyhýba sa fast foodu, sladkostiam a pod. Zo všetkých 3 variantov táto môže mať najdlhší účinnosť. Celkovo sa počíta s tým, že človek bude túto metódu praktizovať dlhšie ako deň či týždeň. Správnu činnosť pečene, čriev a obličiek môže podporovať zmienenými doplnky stravy alebo bylinnými koncentráty.

Variant C je v dnešnej dobe populárne, avšak stále nie je najobľúbenejšie. V tejto metóde si mixujete ovocie, zeleninu a prípadne nejaké bylinky a tento kokteil pijete miesto pevnej stravy. Tým, že človek prijíma iba tekutú alebo polotekutú stravu, dokáže veľmi rýchlo prečistiť črevá, zrýchliť metabolizmus a zaktivovať tráviaci systém ako taký. Bohužiaľ výroba týchto smoothie môže byť finančne nákladnejšie, a preto od nej niektorí odchádza.

Veľmi dobrým pomocníkom na detoxikáciu sú prírodné extrakty, napr. Detoxikácia & Očista organizmu od Vitco Herbal.

Prečo práve prírodné sirup VitcoHerbal

Najschodnejšia cestou je teda začať malými krôčikmi a prispieť k očiste organizmu doplnky stravy, ktoré obsahujú kombináciu prírodných látok. Najobľúbenejšie a najúčinnejšie je zmes antioxidantov a bylín, tie napomáhajú k správnej funkcii a očiste organizmu. Medzi ne patrí napríklad:

 • Chlorella - bohatý zdroj bielkovín, vitamínu A, C, B1 a B2, vápnika, horčíka a železa,
 • Vitamín C - vynikajúci antioxidant, nevyhnutný pre metabolizmus aminokyselín a tvorbu kolagénu a bielych krviniek,
 • Žihľava dvojdomá - znižuje hladinu krvného cukru a je bohatým zdrojom bielkovín, vápnika, horčíka, draslíka, fosforu a železa,

Prírodné sirup VitcoHerbal obsahuje všetky vyššie spomenuté prírodné látky, ktoré napomáhajú k vylučovaniu škodlivín a usadenín z tela von. Obsiahnuté látky slúžia k správnej cirkulácii krvi, podporujú imunitný systém, zvyšujú tvorbu kolagénu a bojujú proti bolestiam hlavy a nespavosti.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi