czech flagslovakia flag
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Dopravu máte ZADARMO
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Imunita a imunitný systém
24.04.2019

Imunita a imunitný systém

Imunita znamená v slovenčine obranyschopnosť a tento pojem pozná už aj malé dieťa a každý z nás. Je to pre nás nesmierne dôležitá vec, ktorú si musíme chrániť, aby naše telo mohlo fungovať tak, ako má.

Imunitu si môžeme rozdeliť na dva poddruhy a tými sú:

 1. Imunita vrodená
  Tento druh imunity obsahuje viacmenej aj všetky ostatné druhy, ale nie úplne na sto percent. Je to imunita, ktorú máme od detstva v tele a ktorá nás chráni pred základnými typmi baktérií pod. Skrátka ako názov napovedá, s týmto druhom imunity sa už narodíme a naše telo s ňou potom ďalej pracuje aj po pôrode.
 2. Imunita získaná
  Tu sa jedná o imunitu, ktorú sme získali až v priebehu nejakej nákazy / ochorenie, kedy telo bojuje s baktériami spojené s danou chorobou.

Už od detstva počúvame, ako je dobré jesť vitamíny, či už v podobe sladkých doplnkov stravy, alebo v podobe nie moc dobre chutiacich kapslí.

V súčasnej dobe existuje nespočetné množstvo týchto preparátov a my si tu povieme, ktoré zložky, vitamíny a minerály, by produkty z tejto rady mali obsahovať.

Jak posílit imunitu

Poďme sa teda pozrieť ako posilniť imunitu u dospelého človeka a dieťaťa.

Najjednoduchším základom, čo môžeme pre svoje telo urobiť, aby sme sa čoskoro cítili lepšie a mali viac energie, je zlepšiť svoje stravovanie. Zdravá strava možno niekomu neznie ako atraktívny plán, ale ak si všetko poriadne preštudujete, verte, že Vás to začne po chvíli baviť. Nielen že sa človek začne práve po všetkých stránkach cítiť lepšie, ale aj zo zdravých potravín sa dajú vytvoriť naozaj lahodná a bohatá jedla pre naše telo. Ako teda na to?

Vyhýbajte sa cukry.

V tomto prípade myslíme samozrejme cukry jednoduché (sladké). Tieto cukry totiž obmedzujú správnu funkciu bielych krviniek, ktoré v normálnom stave pohlcujú škodlivé baktérie v našom tele. Ďalej sa nám v tele vďaka cukry ukladajú nezdravé tuky, ktoré oslabujú našej imunitu a spomaľujú metabolizmus. Áno, keď zjete nejakú potravinu, kde je týchto cukrov požehnane, cítite, že máte naraz viac energie. Ale tento jav je len krátkodobý a nášmu telu skôr ubližuje. Skúste tieto cukry vymeniť za zdravé ovocie alebo cereálie a pomôžte tak svoje imunite k správnemu fungovaniu.

Užívajte probiotiká

Určite ste už niekedy niekde čítali alebo videli nejakú reklamu, kde sa hovorí o črevnej mikroflóre. Áno aj toto je neoddeliteľná časť správneho posilnenie imunitného systému. Probiotiká sú mliečne napríklad mliečne baktérie zvanej lactobacily alebo bifibakterie, ktoré nájdete napríklad v obyčajnom kefíru. Tieto baktérie sú veľmi priaznivé pre správny chod nášho hrubého čreva, čo je jeden z najdôležitejších orgánov čo sa imunity týka. Lactobacily v našom tele zariadi, aby v organizme nepřežívaly patogénne mikroorganizmy, aby naše PH bolo v správnej rovnováhe a zvyšujú našu obranyschopnosť, o ktorej sa tu bavíme.

Doplňte vitamíny a minerály.

Áno, veľmi dôležitou zložkou našej stravy sú práve vitamíny a minerály. Bez nich budeme vždy ako bez života a každá choroba, ktorá sa o nás pokúsi, má naozaj veľkú možnosť nad nami zvíťaziť a ublížiť nám.

Čo sa obranyschopnosti týka, je pre nás najdôležitejšia veľmi známy vitamín C a najlepšie v kombinácii so zinkom a selénom. Ak ste fajčiari, tehotná nastávajúca mamička alebo starší človek, mali by ste dávku tohto vitamínu a minerálov zvýšiť, inak je odporúčaná denná dávka asi 200 mg vitamínu C. Skvelým pomocníkom v tomto prípade môžu byť doplnky stravy prírodného rázu.

Keď teraz vynecháme jedlo a pestrú stravu, poďme sa pozrieť na ďalšie tipy, ako imunitu zvýšiť a cítiť sa lepšie a bezpečnejšie.

Očkovanie

Všetci vedia, že pre človeka je dobré absolvovať určitá očkovanie. Čo sa pri takomto očkovaní vlastne v našom tele deje? Nejedná sa o liečenie, ako si niektorí omylní myslia. Naopak, u očkovanie sa do tela vpraví určité množstvo menej nebezpečných baktérií alebo bacilov a naše telo sa tým dostáva do stavu pohotovosti a začne s týmito hosťami bojovať a vďaka tomuto boji je potom telo pripravené aj na horšie a závažnejšie boja. To je teda proces očkovanie.

Glukány

Ďalšie veľmi prínosnou a dôležitou zložkou pre naše telo sú Glukány. Jedná sa o aktívnu polysacharidy, ktoré môžeme získať napríklad z bunkových stien niektorých húb, medzi ktoré patrí napríklad všetkým veľmi známa Hliva ustricová. Tieto polysacharidy sú schopné podporovať obranné reakcie nášho organizmu a skvele pomáhajú napríklad aj pri chrípke alebo rôznych zápaloch v tele. V dnešnej dobe už je veľmi jednoduché zakúpiť aj čerstvú Hlivu ustricovú v klasickým supermarkete a dajú sa z nej pripraviť naozaj veľmi chutné jedlá. Ak ale nie ste fanúšik húb, v každej lekárni alebo špecializovaných obchodoch zakúpite kapsuly, ktoré obsahujú spomínané látky získané z húb a stačí Vám asi tak 2x denne zapiť jednu kapsulu a svojmu telu pomôžete viac, než by ste čakali.

Aby sme boli presnejší, funkcia glukánov spočíva v tom, že spúšťa proces makrofágov, čo sú imunitné bunky, ktoré pohlcujú cudzorodé látky v tele v podobe vírusov, baktérií a pod.

Echinacea

Zoznámte sa tiež s kamarátkou nášho tela Echinaceou. Niekto z vás ju možno pozná pod názvom Třepatka purpurová, u ktorej využívame jej koreň, v ktorom sa nachádza najviac účinných látok. Tento malý zázrak v našom tele pôsobí ako antivirotikum a stimuluje funkcie nášho imunitného systému. Je teda skvelý užívať echinaceu ako prevenciu alebo pri liečbe prechladnutia a chrípky. Zároveň však funguje ako látka s antibakteriálnymi účinkami. Pre naše telo by sme mali užívať väčšie množstvo třepatky a najlepšie aspoň po dobu 8 týždňov, aby sa účinok naozaj prejavil v plnej sile. V tomto prípade je najlepšie zájsť rovno do špecializovaných obchodov či lekární, kde majú echinaceu v podobe kapsúl alebo sirupov, kde je veľká koncentrácia potrebných látok.

S podobnými účinkami ako u třepatky sa môžete stretnúť napríklad aj u cesnaku, cibule, póru alebo brusníc, čo sú potraviny, ktoré prezývajú prírodnými antibiotikami.

Všetky tieto prípravky môžete podávať aj svojmu dieťaťu, ale VŽDY sa poraďte s pediatrom o množstve a koncentrácii látok, ktoré chcete dieťaťu dať.

Homeopatiká a imunitný systém

Homeopatiká sú skvelý a obľúbený pomocník na posilnenie imunity. Homeopatia je metóda alternatívnej medicíny, kde ide o to, podať človeku vysoké množstvo zriedených aktívnych látok, ktoré pri zvýšenej koncentrácii majú podobné príznaky ako liečená choroba. Skvelým bonusom tejto alternatívnej liečby je to, že po týchto prípravkoch sa nedostavujú vedľajšie účinky. Takže môžeme povedať, že je to niečo podobné ako očkovanie bez ihiel. Avšak o užívaní homeopatík je vhodné sa vždy poradiť s lekárom.

Ak homeopatiu príliš neveríte, nevadí. Preberieme si tu aj lieky na posilnenie imunity.

Lieky na posilnenie imunity

Dnešný farmaceutický trh s prípravkami na podporu a posilnenie imunity je naozaj značne bohatý. Človek si môže vybrať z niekoľkých desiatok až stoviek produktov, ktoré mu síce s daným problémom pomôžu, ale všetky tieto prípravky väčšinou obsahujú napospol to isté. Pravdepodobne každý lekár Vám ako prvý ponúkne vždy prípravky s vysokým obsahom vitamínu C, kde máte percento vitamínu tak vysoké, že by ste ho nezohnali ani v 10 kusoch pomarančov alebo citróna. Tento prípravok väčšinou máva postupné uvoľňovanie v tele, aby nemohol nastať efekt predávkovania sa. Predávkovanie Vitamínom C sa spravidla dostaví v podobe zvracania, hnačky alebo nejaké žihľavky, pupienky.

Ďalším hlavným produktom pre posilnenie imunity sú betaglukány, ktoré sa dajú získať buď z prírodných zdrojov a alebo sa už dajú vyvinúť umelo. Pokiaľ to však ide, dajte prednosť prírodným zdrojom, ktoré sú vždy prospešnejšie pre Vaše telo.

A posledná látky produktov pre imunitný systém, ktoré stoja za zmienku, by mali byť určite nukleotidy, peptidy a aminokyseliny.

Nukleotid je súčasť dôležitého enzýmu, ktorý má blahodarný vplyv na ľudský nutričnú a energetický metabolizmus.

Aminokyseliny sú základným stavebným kameňom peptidov a proteínov. Samotné aminokyseliny dokážu účinkovať na metabolické pochody tela. Sú skvelé aj na rýchle zotavovanie tela po fyzickej záťaži. Preto sa odporúčajú užívať napríklad po náročnej manuálnej práci a alebo po cvičení vo fitness štúdiu.

Opäť je vhodné povedať, že ak máte v pláne posilňovať imunitu dieťaťa, malo by užívať rovnakej látky, ako si tu opisujeme, ale je nutné sa vždy poradiť s lekárom o danom množstve a intenzite jednotlivých látok, aby nemohlo dôjsť k predávkovaniu.

Poďme opustiť tému liekov a prípravkov a zamerajme sa na tému, ktoré je dôležité poznať.

Choroby a príznaky oslabenie imunitného systému

Aké existujú príznaky oslabenej imunity? Čoho si nevšímať, ale čo naopak nesmieme prehliadnuť? To všetko preberieme v nasledujúcom odseku.

Človek môže trpieť tak zvanú primárnej imunodeficienciou čiže vrodenou poruchou imunity. V tomto prípade, ako napovedá názov, človek má túto poruchu už od narodenia a existuje niekoľko príznakov, ako to zistiť.

Medzi tieto hlavné príznaky hneď po narodení patria:

 • Omfalitida čiže zlé rejekciu pupočníka
  V zjednodušenom zmysle slova sa jedná o zápal pupočnej rany u novorodenca ihneď po pôrode. Tento zápal môže dieťa ohroziť vo chvíli, keď by sa infekcia začala šíriť ďalej do tela.
 • Otitída čiže zápal stredného ucha
  Ak sa tento zápal stredoušné dutiny za bubienkom prejaví skoro po pôrode, je to jasným znakom oslabenej imunity.
 • Mastoiditida čiže zápal bradavkovitého výčnelku na hlave
  Tento zápal väčšinou vzniká až po komplikáciách sa zmieneným zápalom stredného ucha. V tejto chvíli je potrebné zvýšiť ostražitosť a zápal čo najrýchlejšie odstrániť, aby sa infekcia nerozšírila ďalej do mozgu, čo by mohlo mať aj fatálne následky.
 • Pneumónia čiže zápal pľúc
  Veľmi známe ale pre niektorých aj veľmi závažné ochorenie. Jedná sa o zápale najväčšieho ľudského orgánu-pľúc. Toto ochorenie je znakom naozaj slabé imunity a okrem malých detí postihuje hlavne ľudí staršieho veku. Oveľa častejšia je však sekundárne imunodeficiencie, čo je získaná porucha imunity.

Logicky najčastejšou príčinou získané poruchy imunity bývajú následky chorôb, ktoré zaťažujú imunitný systém ako sú HIV, Cukrovka alebo nádor v tele. Ďalej náš imunitný systém zaťažujú aj niektoré formy liečby ako napríklad chemoterapia, radiácia, cielená diéta pod.

Vďaka poruche imunitného systému sú potom liečby chorôb zdĺhavé a môžu byť dlhú dobu viacmenej bez efektu. Je t akoby naše telo bez imunity nemalo chuť sa zahojiť.

Príznaky oslabenej imunity

Medzi 3 najčastejšie príznaky oslabenie imunitného systému patrí:

Únava, ľahostajnosť a ospalosť

Tento príznak je veľmi zradný, pretože kto sa niekedy necíti unavený? Komu sa niekedy nechce do práce? Áno presne tak, je dôležité vedieť rozlíšiť, či sme sa zrovna len zle vyspali a alebo či sa o nás nepokúša nejaká choroba práve skrze oslabenú imunitu.

Rozoberieme to nasledovne. Ak denne spíte aspoň 7-8 hodín, čo je odporúčaná denná dávka spánku a napriek tomu sa cítite byť unavení, je to presne ten príznak, že s našou imunitou nie je niečo v poriadku.

Občas ale môžete vykazovať znaky ľahostajnosti, kedy je Vám tak nejako všetko jedno, nemáte chuť ísť medzi ľudí, do práce a pod. Aj toto môže byť znak oslabenie imunity a bolo by dobré tento stav sledovať.

Nachladnutie, chrípka, angína a bolesť v krku

Ide o asi najklasickejší a najčastejšie ochorenia, ktoré nás stretávajú veľmi často a skoro všade. Všetci sme sa s tým určite stretli a moc dobre vieme, čo to obnáša. Tak áno, aj toto sú príznaky oslabenej imunity a je potrebné si svoje telo veľmi strážiť a podporovať ho spomínanými vitamíny a látkami, aby sme imunitu čo najskôr posilnili a vyhli sa tak napríklad nepríjemnému a spomínanému zápalu pľúc.

Žalúdočné a črevné ťažkosti

Áno, aj to je veľmi známy problém zapríčinený oslabením imunity. Ruku na srdce ... Kto z nás sa s tým nikdy nestretol? Tak zvaná črevná chrípka sa prenáša vzduchom a hlavne neuveriteľnou rýchlosťou. Inkubačná doba je veľmi krátka, a tak ak sa stretnete s niekým, kto zrovna prechádza týmto nepríjemným ochorením, je dosť veľká pravdepodobnosť, že zajtra či pozajtra sa s týmto problémom budete potýkať tiež. V tomto prípade je na mieste užívanie probiotík a dodržiavanie krátkodobé diéty, ktorú Vám najlepšie určí lekár.

Toto boli teda 3 najčastejšie príznaky, že naša imunita je slabá a potrebuje našu pomoc. Avšak týchto výkrikov o pomoc je v skutočnosti naozaj veľké množstvo a žiadny z nich by sme nemali prechádzať a ignorovať. Prípravky a doplnky stravy pre posilnenie imunity v dnešnej dobe nestojí veľa peňazí a určite by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Ak si predsa len ešte nie ste istí, či spoznáte príznak, že sa s Vašou imunitou niečo deje, rozpíšeme si príznaky ešte heslovite.

Ak pri sebe spozorujete nasledujúce javy, ochorenia a stavy, je na čase premýšľať, ako svojmu imunitnému systému pomôcť.

Ďalšie príznaky:

 • Znížená chuť do jedla a nechutenstvo

 • Studené končatiny, návaly tepla, potenie a pocity zimy

 • Zvyšujúci sa Astma

 • Pleseň na horných i dolných končatinách (najčastejšie v oblasti nechtov)

 • Vyrážky, žihľavka, ekzém, svrbenie kože

 • Kvasinkové infekcie a ochorenia

 • Zlé hojenie rán po úrazoch

 • Pásový opar

 • zápaly očí

 • Mononukleóza (ochorenie pečene)

 • Bradavice, kurie oká

 • rakovina

Vždy pamätajte na to, že ak sa budete starať o svoj imunitný systém a pravidelne ho posilňovať zdravou stravou plnú vitamínov alebo odporúčanými doplnky stravy, zachraňujete a chránite svoje telo pred nepríjemnými až veľmi závažnými ochoreniami a budete sa čoskoro cítiť lepšie až raz prídu dni, kedy si poviete: "Cítim sa naozaj skvele!" A to je to, o čo tu ide.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi